Patarimai » Kaip pasirinkti garažo vartus?


Nors garažas ir jo vartai daugeliui besistatančių namą atrodo vienas mažiausių galvos skausmų, vertėtų suvokti svarbią taisyklę: garažo vartai yra vienas pirmųjų objektų kieme, pasitinkančių atvykstančius svečius. Negena to, tai mechanizmas, galintis sukelti galvos skausmą skubantiems išvykti. Kiemo vartai - tai Jūsų kiemo sargas.


Plokštuminiai, segmentiniai - pakeliami, segmentiniai - nustumiami ir atveriami


Nepasiklysti garažo vartų gausybėje nėra itin sudėtinga. Rinkoje yra bent keleto skirtingų technologijų garažo vartų: plokštuminiai, segmentiniai – pakeliami, segmentiniai – nustumiami ir atveriami. Tiesa, ne visus pardavėjai vertina vienodai palankiai. „Plokštuminiai vartai pagaminti iš vieno skardos lakšto. Šie vartai neturi šiluminės izoliacijos. Taip pat jie nėra tokie saugūs kaip segmentiniai garažo vartai.

Nedideli plokštuminiai vartai nėra brangūs, tačiau norintys įsigyti vartus dviviečiam garažui už tokio dydžio gaminį reikėtų pakloti tiek pat, kiek už neblogus segmentinius – pakeliamus vartus. O ir žiemos metu segmentiniai vartai yra daug patogiau, nes prisnigus jie vistiek puikiai atsidaro.
Populiariausi šiuo metu rinkoje yra segmentiniai – pakeliami vartai. Specialistai teigia, kad palyginti su kitais garažo vartais jie kur kas saugesni. Be to, šie vartai apšiltinti, todėl storis siekia 4–10 centimetrų. Rinkdamiesi garažo vartus turite sau atsakyti į keletą klausimų. Pirmiausia, kam reikia labai aukštų vartų jei važinėjate ne visureigiu? Juk nuo vartų dydžio priklauso kaina, tad kam permokėti. Architektai priplanuoti gali daug, bet vienviečiam garažui patartina montuoti 3x2,25 metrų išmatavimo vartus, o dviviečiam 5x2,25 metrų išmatavimo vartus. Be to, garažo vartai yra namo veidas, nes jį pirmiausia pamato į kiemą įvažiavę svečiai. Tad jis turi derėti su viso namo dizainu.


Pavaros pasirinkimas


Nors garažo vartus perkantys naujakuriai į tai dažniausia nekreipia dėmesio, vienas pagrindinių ir svarbiausių technologinių aspektų, kuo skiriasi įvairių gamintojų segmentiniai – pakeliami vartai yra pavara. Jos skirstomos į metalo grandinines, diržines, plastikines. Metalinė grandinė susidėvi ne taip greitai kaip diržinė pavara, jeigu ją teisingai prižiūri. Tačiau kita vertus, metalinė grandinė žvanga, kelia daugiau triukšmo. Tai itin aktualu, jei virš garažo įrengtas miegamasis arba jeigu vienas iš namo gyventojų jautriai miega, o kitas visuomet išvažiuoja anksti ryte. Tiesa, žmonės pirkdami garažo vartus paprastai į tai neatkreipia dėmesio. Visgi kiti specialistai teigia, kad metalinės grandinės jau atgyvenusi technologija. Vokietijoje jau kokius 15 metų tokia technologija nenaudojama. Vokiški garažo vartai turi plastiko pagrindu pagamintas pavaras. Skirtingai nei metalinės, jos yra tylios. Tiesa, tokios pavaros yra brangesnės – jų kaina siekia nuo 300 eurų. Tuo tarpu grandininė pavara kainuoja apie 100–150 eurų, o diržinė – 150–200 eurų.


Kokybė


Kokybė ir tarnavimo laikas bet kokiu atveju yra svarbus. Todėl mes rekomenduojame rinktis Vokietijoje, Italijoje, gamintus garažo vartus. Garažo vartai, kaip ir kiti mechanizmai, ilgainiui genda. Todėl remonto gali pareikalauti ir vartų automatika, ir patys vartai. Ilgesnį vartų tarnavimo laiką lemia tinkama jų priežiūra, oro sąlygos ir kiti veiksniai. Kai kurie vartai gali tarnauti ištisus dešimtmečius, o kiti – vos kelerius metus. Todėl prieš perkant vartus garažui reikia atsižvelgti į savo garažo parametrus, naudojimo dažnumą bei kitus aspektus. Be abejo, aukštos kokybės vartai paprastai ir tarnauja ilgiau, nors kaina jų dažnu atveju yra didesnė. Kartais vyksta įvairios akcijos, todėl ir aukštos kokybės vartus galima įsigyti palankiomis sąlygomis. Garazo vartai reikalingi ir dėl apsaugos, ir estetiškumo, ir kad būtų patogu jais naudotis, todėl verta išsirinkti geriausius kokybės ir kainos santykį atitinkančius vartus.


Priežiūra


Nors nuolat pasikartojančių gedimo priežasčių garažo vartų ekspertai nepastebi, jų teigimu, didžioji dalis gedimų susiję su prasta mechanizmų priežiūra. Vartų pakėlimo mechanizmą bent kelis kartus per metus reikėtų papurkšti purškiamu tepalu. Tą gali padaryti ir patys šeimininkai. Tačiau negana to kas kelis metus reikia įtempti spyruokles, ypač jei vartai didesni. Teoriškai tai taip pat gali sutvarkyti nagingesnis šeimininkas, tačiau šiuo atveju rekomenduočiau kviesti specialistus - pataria. Negana to, nemaža dalis vartų eksploatacijos problemų prasideda dar nuo jų montavimo. Pirmiausia, prieš atvykstant vartų montuotojams, vidinė garažo siena, ant kurios montuojami vartai jau turi būti nutinkuota ir lygi. Patarčiau garažo vartus montuoti tuomet, kai jau įrengtos ir grindys. Vartų aukštis ir aukštis nuo grindų iki vartų angos viršaus gali skirtis 1 centimetru, bet ne daugiau. Kai iš pradžių sumontuojami vartai, o tik po to betonuojamos grindys, gali kilti problemų dėl betonuotojų negebėjimo atiderinti aukštį.